salt:hasText
| - U různých činidel bylo hlášeno, že biochemicky modulují protinádorovou účinnost nebo toxicitu fluorouracilu. Běžné léky obsahují methotrexát, metronidazol, leucovorin, interferon alfa a alopurinol.
Fluorouracil by se neměl kvůli zvýšenému riziku agranulocytózy podávat s klozapinem.
Zvýšený výskyt cerebrálního infarktu byl hlášen u pacientů léčených 5-fluorouracilem a cisplatinou pro orofaryngeální karcinom.
Výrazné nárůsty protrombinového času a INR byly hlášeny u několika málo pacientů, kteří byli ve stabilizovaném stavu a podstupovali léčbu warfarinem, která následovala po zahájení režimů fluorouracilem.
Enzym dihydropirimidindehydrogenáza (DPD) hraje důležitou roli v metabolismu fluorouracilu. Léčivé přípravky, které ovlivňují aktivitu DPD, jako jsou nukleosidové analogy brivudin, sorivudin a chemicky příbuzné analogy, mohou způsobit výrazné zvýšení plazmatické koncentrace fluorouracilu a tím také zvýšit jeho toxicitu. Doporučuje se časový interval minimálně 4 týdnů mezi požíváním fluorouracilu a brivudinu, sorivudinu a analog (viz bod 4.4).
Bylo hlášeno, že cimetidin zvýšil plazmatické koncentrace fluorouracilu, patrně snížením metabolismu játry.
U pacientů, kteří dostávají fenytoin a současně i 5-fluorouracil bylo hlášeno zvýšení plazmatické koncentrace fenytoinu, které vyvolalo známky toxicity fenytoinu.
Fluorouracil zvyšuje účinek jiných cytostatických léčiv a ozařování (viz bod 4.2).
U imunokompromitovaných pacientů je třeba vyhýbat se vakcinaci živými vakcínami.
(cs)
|