salt:hasText
| - Lisinopril
Nebyly získány důkazy o tumorigenním účinku lisinoprilu, pokud byl podáván po dobu 105 týdnů samcům a samicím potkanů v dávkách až 90 mg/kg/den (přibližně 56x anebo 9x vyšší dávka než je maximální denní dávka pro člověka, na základě tělesné váhy resp. tělesného povrchu). Nebyly získány důkazy o kancerogenním účinku lisinoprilu, pokud byl podáván po dobu 92 týdnů (samcům a samicím) myším v dávkách až 135 mg/kg/den (přibližně 84x vyšších než je maximální doporučená denní dávka pro člověka). Tato dávka byla 6,8x vyšší než je maximální dávka pro člověka na základě tělesného povrchu u myši.
Lisinopril nebyl teratogenní u myší léčených 6. – 15. den březosti dávkami až 1000 mg/kg/den (625x vyšší než je maximální doporučená dávka pro člověka). Při dávkách do 100 mg/kg byl pozorován vzestup fetální resorpce. Při dávkách 1000 mg/kg bylo tomuto jevu zabráněno suplementací fyziologickým roztokem. Nebyly pozorovány případy fetotoxicity nebo teratogenity u potkanů léčených lisinoprilem v dávkách až 300 mg/kg/den (188x více než je maximální doporučená dávka u člověka) v 6. – 17 dni březosti. U potkanů, kteří dostávali lisinopril od 15. dne březosti až do 21. dne po vrhu mláďat, byla pozorována zvýšená incidence úmrtí mláďat během 2. až 7. dne po vrhu a nižší průměrná tělesná hmotnost mláďat 21. den po vrhu. Pokud byly samice suplementovány fyziologickým roztokem nedošlo ke zvýšení počtu úmrtí mláďat ani k poklesu jejich váhy.
Při podávání lisinoprilu v dávkách až 300 mg/kg/den samcům i samicím potkanů nebyly pozorovány nežádoucí účinky na reprodukci. Tato dávka je 188x vyšší než je maximální denní dávka pro člověka při stanovení v mg/kg a 30x vyšší při stanovení v mg/m2.
Hydrochlorothiazid
Dvouleté studie s krmením prováděné u myší a potkanů pod záštitou Národního toxikologického programu (NTP) nezjistily žádný kancerogenní potenciál hydrochlorothiazidu u samic myší (v dávkách až do zhruba 600 mg/kg/den) či u samců a samic potkanů (v dávkách až do zhruba 100 mg/kg/den). Tyto dávky jsou u myší 150x vyšší než je maximální dávka pro člověka stanovená v mg/kg a 12x vyšší při stanovení v mg/m2 a u potkanů jsou 25x vyšší při mg/kg a 4x vyšší při stanovení v mg/m2. NTP však získal nejasné důkazy o hepatokancerogenitě u myších samců.
U hydrochlorothiazidu nebyly ve studiích zjištěny nežádoucí účinky na fertilitu myší a potkanů obou pohlaví při expozicích, kterým byly tyto zvířecí druhy vystaveny v potravě, a to v dávkách až 100 mg/kg u myší a 4 mg/kg u potkanů před oplodněním a během březosti. U myší je tato dávka 25x vyšší než je maximální dávka pro člověka stanovená v mg/kg a 2x vyšší při stanovení v mg/m2. U potkanů je tato dávka 1x vyšší než je maximální dávka pro člověka stanovená vi mg/kg a 0,2x vyšší při stanovení v mg/m2.
Lisinopril a hydrochlorothiazid
Výsledky sady studií zaměřených na mutagenitu a chromozomální aberace (Amesův test, analýza mutagenity na savčích buňkách, test alkalické eluce pro štěpení jednoho vlákna DNA a in vitro analýza chromozomální aberace na ovariálních buňkách čínského křečka a in vivo test chromozomální aberace na kostní dřeni myší) neodhalily genotoxický potenciál kombinace lisinoprilu a hydrochlorothiazidu.
(cs)
|