salt:hasText
| - Kontraindikované kombinace
Extrakorporální způsoby léčby vedoucí ke kontaktu krve s negativně nabitými povrchy, jako je dialýza nebo hemofiltrace pomocí jistých vysoce prostupných membrán (např. polyakrylonitrilových membrán) a aferéza lipoproteinů o nízké hustotě pomocí síranu dextranu, kvůli zvýšenému riziku těžkých anafylaktoidních reakcí (viz bod 4.3). Pokud je taková léčba nutná, je nutno zvážit použití jiného typu dialyzační membrány nebo jiné třídy antihypertenziva.
Opatření pro použití
Draselné soli, heparin, kalium šetřící diuretika a další léčivé látky zvyšující plasmatické hladiny draslíku (včetně antagonistů angiotenzinu II, trimethoprimu, takrolimu, cyklosporinu): Může se vyskytnout hyperkalémie; proto je potřebné pečlivé sledování sérového draslíku.
Antihypertenziva (např. diuretika) a další látky, které mohou snižovat krevní tlak (např. nitráty, tricyklická antidepresiva, anestetika, akutní požití alkoholu, baklofen, alfuzosin, doxazosin, prazosin, tamsulosin, terazosin): Je nutno očekávat potenciaci rizika hypotenze (viz bod 4.2 ohledně diuretik).
Vasopresorická sympatomimetika a další látky (isoprenalin, dobutamin, dopamin, epinefrin, norepinefrin), která mohou snižovat antihypertenzní účinky ramiprilu: Doporučuje se sledování krevního tlaku.
Allopurinol, imunosupresiva, kortikosteroidy, prokainamid, cytostatika a další látky, které mohou změnit krevní obraz : Zvýšená pravděpodobnost hematologických reakcí (viz bod 4.4).
Soli lithia: ACE inhibitory mohou snížit vylučování lithia a tak zvýšit jeho toxicitu. Hladiny lithia musí být sledovány. Současné používání thiazidových diuretik může zvýšit riziko toxicity lithia a zvýšit ACE inhibitory již tak zvýšené riziko toxicity lithia. Kombinace ramiprilu a hydrochlorothiazidu s lithiem se tedy nedoporučuje.
Antidiabetika včetně inzulinu: Mohou se vyskytnout hypoglykemické reakce. Hydrochlorothiazid může oslabit účinek antidiabetik. V počáteční fázi současného podávání se proto doporučuje zvláště pečlivé sledování krevní glukosy.
Nesteroidní antirevmatika a kyselina acetylsalicylová: Je nutno předpokládat oslabení antihypertenzního účinku přípravku Hartil-H. Současná léčba ACE inhibitory a nesteroidními antirevmatiky může dále vést ke zvýšenému riziku zhoršení renálních funkcí a ke zvýšení kalémie.
Perorální antikoagulancia: antikoagulační účinky mohou být oslabeny v důsledku současného užívání hydrochlorothiazidu.
Kortikosteroidy, ACTH, amfotericin B, karbenoxolon, velká množství lékořice, laxativa (při dlouhodobém užívání) a další kaliuretické látky nebo látky snižující plasmatické kalium: Zvýšené riziko hypokalémie.
Digitalisové přípravky, aktivní látky, o nichž je známo, že prodlužují interval QT a antiarytmika: Jejich arytmogenní toxicita může být za přítomnosti poruch rovnováhy elektrolytů (např. hypokalémie, hypomagnesémie) zvýšena nebo oslaben jejich antiarytmický účinek.
Methyldopa: Možnost vzniku hemolýzy.
Cholestyramin nebo další enterálně podávané iontoměniče: Snížená absorpce hydrochlorothiazidu. Sulfonamidová diuretika je nutno užívat alespoň jednu hodinu před nebo čtyři až šest hodin po těchto lécích.
Periferní myorelaxancia kurarového typu: Možná intenzifikace nebo prodloužení myorelaxačního účinku.
Soli vápníku a léčivé přípravky zvyšující hladinu vápníku v plazmě: V případě současného podávání hydrochlorothiazidu je nutno očekávat vzestup sérových koncentrací vápníku; proto je nutné bedlivé sledování sérového vápníku.
Karbamazepin: Riziko hyponatrémie v důsledku aditivního účinku s hydrochlorothiazidem.
Jodované kontrastní látky: V případě dehydratace navozené diuretiky, včetně hydrochlorothiazidu, je zde zvýšené riziko akutní poruchy funkce ledvin, zejména pokud se použijí větší dávky jodované kontrastní látky.
Penicilin: Hydrochlorothiazid se vylučuje v distálním tubulu a snižuje vylučování penicilinu.
Chinin: Hydrochlorothiazid snižuje vylučování chininu.
(cs)
|