salt:hasText
| - Farmakodynamické interakce
Kontraindikované kombinace:
Ireverzibilní neselektivní inhibitory MAO
U pacientů dostávajících některý SSRI v kombinaci s některým neselektivním ireverzibilním inhibitorem monoaminooxidázy (IMAO) a u pacientů po předchozím nedávném ukončení léčby SSRI, u kterých byla zahájena léčba takovými IMAO, byly hlášeny případy závažných reakcí (viz bod 4.3). V některých případech se u pacientů vyvinul serotoninový syndrom (viz bod 4.8).
Escitalopram je kontraindikován v kombinaci s neselektivními ireverzibilními IMAO. Podávání escitalopramu lze zahájit 14 dní po přerušení léčby některým ireverzibilním IMAO. Před zahájením podávání některého neselektivního IMAO by mělo uplynout po přerušení léčby escitalopramem alespoň 7 dní.
Reverzibilní selektivní inhibitor MAO-A (moklobemid)
Vzhledem k riziku serotoninového syndromu je kontraindikováno současné užívání escitalopramu s inhibitorem MAO-A jakým je moklobemid (viz bod 4.3). Pokud se kombinace ukáže jako nezbytná, měla by se zahájit s nejnižší doporučenou dávkou a klinickým sledováním pacienta.
Reverzibilní neselektivní inhibitor MAO-A (linezolid)
Antibiotikum linezolid je reverzibilní, neselektivní inhibitor MAO a neměl by být podáván pacientům léčeným escitalopramem. Pokud se kombinace ukáže jako nezbytná, měla by být léčba zahájena nejnižší doporučenou dávkou a pod bedlivým klinickým dohledem (viz bod 4.3).
Ireverzibilní selektivní inhibitor MAO-B (selegilin)
Při kombinaci se selegilinem (ireverzibilní inhibitor MAO-B) se vyžaduje opatrnost vzhledem k riziku rozvoje serotoninového syndromu. Dávky selegilinu až do 10 mg/den byly podávány bezpečně spolu s racemickým citalopramem.
Prodloužení QT intervalu
Farmakokinetické a farmakodynamické studie mezi escitalopramem a jinými léčivými přípravky, které prodlužují QT interval, nebyly provedeny. Aditivní účinek escitalopramu a těchto léčivých přípravků nelze vyloučit. Proto je současné podávání escitalopramu a léčivých přípravků, které prodlužují QT interval, jako jsou antiarytmika třídy IA a III, antipsychotika (např. fenothiazinové deriváty, pimozid, haloperidol), tricyklická antidepresiva, některé antimikrobiální látky (např. sparfloxacin, moxifloxacin, erythromycin i.v., pentamidin, antimalarika, zejména halofantrin), některá antihistaminika (astemizol, mizolastin) kontraindikováno.
Kombinace vyžadující opatření při užívání:
Serotonergně působící léčivé přípravky
Současné podávání se serotonergně působícími léčivými přípravky (například tramadol, sumatriptan a další triptany) může vést k serotoninovému syndromu.
Léčivé přípravky snižující práh pro vznik záchvatů
SSRI mohou snižovat práh pro vznik záchvatů. Doporučuje se opatrnost při současném užívání s jinými léčivými přípravky schopnými snižovat práh pro vznik záchvatů (jako jsou například antidepresiva - tricyklická, SSRI, neuroleptika - fenothiaziny, thioxantheny a butyrofenony, meflochin, bupropion a tramadol).
Lithium, tryptofan
Byly hlášeny případy zvýšení účinku SSRI podávaných současně s lithiem nebo tryptofanem, a proto musí současné podávání SSRI s těmito léčivými přípravky probíhat za zvýšené opatrnosti.
Třezalka tečkovaná
Současné užívání SSRI a rostlinných léčivých přípravků obsahujících třezalku tečkovanou ( Hypericum perforatum ) může vést ke zvýšenému výskytu nežádoucích účinků (viz bod 4.4).
Hemoragie
Při kombinaci escitalopramu s perorálními antikoagulancii může dojít k pozměnění antikoagulačních účinků. Pacienti podstupující terapii perorálními antikoagulancii by měli být při zahájení nebo ukončení podávání escitalopramu pečlivě sledováni (viz bod 4.4). Současné podávání s nesteroidními protizánětlivými přípravky (NSAID) může vést ke zvýšenému sklonu ke krvácení (viz bod 4.4).
Alkohol
Neočekávají se žádné farmakodynamické či farmakokinetické interakce mezi escitalopramem a alkoholem. Avšak stejně jako u jiných psychotropních léčivých přípravků se kombinace s alkoholem nedoporučuje.
Farmakokinetické interakce
Vliv jiných léčivých přípravků na farmakokinetiku escitalopramu
Metabolismus escitalopramu je zprostředkován hlavně CYP2C19. CYP3A4 a CYP2D6 mohou rovněž přispívat k metabolismu, i když v menším rozsahu. Metabolismus hlavního metabolitu S-DCT (demetylovaný escitalopram) je patrně částečně katalyzován CYP2D6.
Současné podávání escitalopramu s omeprazolem 30 mg jednou denně (inhibitor CYP2C19) vedlo ke mírnému (zhruba 50 %) vzrůstu koncentrace escitalopramu v krevní plazmě.
Současné podávání escitalopramu s cimetidinem v dávce 400 mg dvakrát denně (středně silný enzymatický inhibitor) vedlo k mírnému (zhruba 70 %) zvýšení plazmatických koncentrací escitalopramu. Při podávání escitalopramu v kombinaci s cimetidinem se doporučuje opatrnost. Může být nutné upravení dávky.
Proto je při současném podávání s inhibitory CYP2C19 (například omeprazol, esomeprazol, fluvoxamin, lansoprazol, tiklopidin) nebo cimetidinem nutná opatrnost. Na základě sledování nežádoucích účinků během současné léčby může být požadováno snížení dávky escitalopramu.
Účinek escitalopramu na farmakokinetiku jiných léčivých přípravků
Escitalopram je inhibitorem enzymu CYP2D6. Při současném podávání escitalopramu s léčivými přípravky, které se hlavně metabolizují tímto enzymem, a které mají úzký terapeutický index, například flekainid, propafenon a metoprolol (když se užívá při srdečním selhání) nebo s některými přípravky působícími na centrální nervovou soustavu, které se hlavně metabolizují CYP2D6, například antidepresiva, jako je desipramin, klomipramin a nortriptylin nebo antipsychotika, jako je risperidon, thioridazin a haloperidol, se doporučuje opatrnost. Může být důvod k úpravě dávkování.
Současné podávání s desipraminem nebo metoprololem vedlo v obou případech ke dvojnásobnému vzrůstu plazmatických hladin těchto dvou substrátů CYP2D6.
Studie in vitro prokázaly, že escitalopram může též způsobovat slabou inhibici CYP2C19. Při současném užívání léčivých přípravků, které se metabolizují CYP2C19, se doporučuje opatrnost.
(cs)
|