salt:hasText
| - a) Příznaky předávkování
Nežádoucí toxické účinky methotrexátu postihují hlavně hematopoetický a gastrointestinální systém. Příznaky zahrnují leukocytopenii, trombocytopenii, anemii, pancytopenii, neutropenii, útlum kostní dřeně, mukozitidu, stomatitidu, ulcerace v ústech, nauzeu, zvracení, ulcerace v gastrointestinálním traktu a gastrointestinální krvácení. Někteří pacienti nevykázali žádné příznaky předávkování.
Byly hlášeny případy úmrtí následkem sepse, septického šoku, selhání ledvin a aplastické anémie.
b) Léčba předávkování
Specifickým antidotem pro neutralizaci toxických nežádoucích účinků methotrexátu je kalcium-folinát.
V případě předávkování by měla být podána intravenózně nebo intramuskulárně během jedné hodiny dávka kalcium-folinátu, která odpovídá nebo je vyšší než dávka methotrexátu a v podávání se pokračuje dokud hladiny methotrexátu neklesnou pod pod 10-7 mol/l.
V případech masivního předávkování je vyžadována hydratace a alkalizace moči jako nezbytná prevence precipitace methotrexátu a/nebo jeho metabolitů v renálních tubulech. Hemodialýza ani peritoneální dialýza nezlepšuje eliminaci methotrexátu. Účinná clearance methotrexátu byla pozorována při akutní intermitentní hemodialýze vysokoprůtokovým dialyzátorem.
U pacientů s revmatoidní artritidou, polyartritickou juvenilní idiopatickou artritidou, psoriatickou artritidou nebo psoriasis vulgaris snižuje podání kyseliny folové nebo folinové toxicitu methotrexátu (gastrointestinální příznaky, zánět mukózy v ústech, vypadávání vlasů a zvýšení hladin jaterních enzymů), viz bod 4.5. Před použitím přípravků s obsahem kyseliny listové (folové) se doporučuje zjistit hladinu vitaminu B12, jelikož kyselina listová může maskovat jeho nedostatek, zejména u pacientů nad 50 let.
(cs)
|