salt:hasText
| - Pozn.: měly by být konzultovány odborné informace k doprovodné léčbě, aby byly zjištěny možné interakce.
Vliv dalších léčivých přípravků na přípravek Vonille
Interakce mezi orálními kontraceptivy a jinými léky mohou vést ke krvácení z průniku a/nebo k selhání antikoncepce. V literatuře jsou uvedeny následující interakce.
Jaterní metabolismus
interakce se může objevit s léky, které indukují mikrozomální enzymy, což může mít za následek zvýšenou clearance pohlavních hormonů (například fenytoin, barbituráty, primidon, karbamazepin, rifampicin a léky proti HIV (např. ritonavir, nevirapin) a zřejmě také oxkarbazepin, topiramat, felbamat, griseofulvin a přípravky obsahující třezalku tečkovanou). Maximální indukce enzymů je obvykle pozorována asi za 10 dnů, ale může přetrvávat minimálně 4 týdny po ukončení léčby.
Interference s enterohepatální cirkulací
Selhání antikoncepce bylo také pozorováno u antibiotik, jako jsou peniciliny a tetracykliny. Mechanismus tohoto účinku není znám.
Léčba
Ženy na krátkodobé léčbě některým z výše uvedených léčivých přípravků nebo užívající jednotlivé léčivé látky (lék indukující jaterní enzymy) kromě rifampicinu by měly dočasně používat bariérovou metodu antikoncepce navíc k orálnímu kombinovanému kontraceptivu (COC), tj. během současného užívání léčivého přípravku a po dobu 7 dnů po jeho vysazení.
U žen užívajících rifampicin by měla být používána bariérová metoda k COC během léčby rifampicinem a 28 dnů po jeho vysazení.
U žen na dlouhodobé léčbě látkami indukujícími jaterní enzymy je doporučena další spolehlivá nehormonální metoda antikoncepce.
Ženy užívající antibiotika (kromě rifampicinu, viz výše) by měly užívat bariérovou metodu až 7 dnů po jejich vysazení.
Pokud se konkomitantní léčivý přípravek užívá déle než po ukončení užívání aktivních tablet v blistrovém balení COC, musí být placebo tablety zlikvidovány a mělo by se začít užívat další balení COC.
Vliv přípravku Vonille na další léčivé přípravky
Perorální antikoncepce může ovlivňovat metabolismus některých dalších léčivých látek. Následně se mohou buď zvyšovat (např. cyklosporin) nebo snižovat (např. lamotrigin) plazmatické a tkáňové koncentrace.
Laboratorní testy
Užívání antikoncepčních steroidů může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů, včetně biochemických parametrů jaterních, tyreoidálních, adrenálních a renálních funkcí, plasmatických hladin proteinů (vazebných) např. globulin vážící kortikosteroid a lipidové/lipoproteinové frakce, parametry metabolismu uhlovodanů a parametry koagulace a fibrinolýzy. Změny však obvykle zůstávají v rozmezí normálních laboratorních hodnot.
(cs)
|