salt:hasText
| - Ve 2leté studii karcinogenity u potkanů byl pozorován zvýšený výskyt ovariálních tumorů z granulózních a thekálních buněk při vysokých dávkách u samic (279 mg/kg/den). Systémová expozice (AUC) raloxifenu byla v této skupině přibližně 400násobně vyšší než u žen po menopauze léčených dávkou 60 mg. V 21měsíční studii karcinogenity u myší bylo zaznamenáno zvýšení incidence testikulárních tumorů z intersticiálních buněk, prostatických adenomů a adenokarcinomů u samců, kteří dostávali 41 nebo 210 mg/kg, a prostatických leiomyoblastomů u samců, kteří dostávali 210 mg/kg. U myších samic, které dostávaly 9 až 242 mg/kg (0,3 až 32násobek AUC u lidí) byla zvýšena incidence ovariálních tumorů zahrnujících nezhoubné a zhoubné tumory z granulózních a thekálních buněk a nezhoubných epiteliálních tumorů. Samičky hlodavců byly v těchto studiích léčeny během reprodukčního stadia života, když byla jejich ovaria funkční a vysoce reagující na hormonální stimulaci. Na rozdíl od těchto vysoce reagujících ovarií u hlodavců jsou lidská ovaria po menopauze relativně nereagující na reprodukční hormonální stimulaci.
Raloxifen nebyl genotoxický v žádném z mnoha provedených testů.
Účinky na reprodukci a vývoj pozorované u zvířat jsou v souladu se známým farmakologickým profilem raloxifenu. V dávce od 0,1 do 10 mg/kg/den u samic potkana raloxifen během léčby narušil cyklus říje, ale po ukončení léčby neoddálil páření a jen minimálně redukoval velikost vrhu, prodloužil trvání gravidity a pozměnil načasování událostí v neonatálním vývoji. Při podání během preimplantačního období způsobil raloxifen opoždění a porušení implantace embrya, což způsobilo prodloužení trvání gravidity a redukci velikosti vrhu, ale vývoj potomstva po odstavení nebyl ovlivněn. Studie teratogenity byly vykonány na králicích a potkanech. U králíků byly pozorovány potraty a malý výskyt ventrikulárních septálních defektů (≥ 0,1 mg/kg) a hydrocefalus (≥ 10 mg/kg). U potkanů se vyskytla retardace vývoje plodu, vlnitá žebra a kavitace ledvin (≥ 1 mg/kg).
Raloxifen je silným antiestrogenem na dělohu potkana a zabraňuje růstu tumorů prsu závislých na estrogenu u potkanů a myší.
(cs)
|