salt:hasText
| - Příznaky předávkování jsou většinou sympatomimetické povahy, kromě mírné sedace, která může být vyvolána loratadinem podaným v dávkách mnohonásobně vyšších, než doporučených. Symptomy mohou být různé od deprese CNS (sedace, apnoe, zmenšení mentální bdělosti, cyanóza, koma, kardiovaskulární kolaps) až ke stimulaci CNS (nespavost, halucinace, třes, křeče) s možnými fatálními důsledky. K dalším příznakům patří: bolesti hlavy, úzkost, obtíže s močením, svalová slabost a napětí, euforie, excitace, tachykardie, palpitace, žízeň, pocení, nauzea, zvracení, bolest v prekordiu, závratě, tinitus, ataxie, rozmazané vidění a hypertenze či hypotenze. Ke stimulaci CNS dochází se zvýšenou pravděpodobností zvláště u dětí a projevuje se příznaky podobnými stavu po podání atropinu (suchost v ústech, rozšířené a dilatované zornice, zčervenání, hypertermie a gastrointestinální obtíže).
Léčba: V případě předávkování by měla být okamžitě poskytnuta symptomatická a podpůrná léčba a měla by být zajištěna po nezbytně nutnou dobu. Podáním suspenze aktivního uhlí se může provést absorpce aktivní látky, doposud rozpuštěné v žaludku. Zvláště u dětí se provede výplach žaludku za použití fyziologického roztoku. U dospělých může být k výplachu použita obyčejná voda. Před dalším výplachem by se mělo odstranit co nejvíce předchozího nálevu. Loratadin není odstraňován hemodialýzou a není známo, zda je odstraňován peritoneální dialýzou. Po ukončení urgentní léčby by měl být pacient dále lékařsky sledován.
Léčba předávkování pseudoefedrinem je symptomatická a podpůrná. Nesmí se podávat stimulancia (analeptika). Zvýšený krevní tlak může být kontrolován podáním alfa-blokátorů a tachykardie podáním beta-blokátorů. Ke zvládnutí záchvatů se mohou využít krátce působící barbituráty, jako je například diazepam či paraldehyd. Hyperpyrexie, zvláště u dětí, může vyžadovat omývání houbou namočenou ve vlažné vodě nebo užití hypotermizujících zábalů. Apnoe se řeší řízenou podporou dýchání.
(cs)
|