salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Antipsychotika (neuroleptika)
ATC skupina: NO5AH02
Přípravek Clozapin Desitin patří do skupiny atypických neuroleptik, která mají zcela odlišné vlastnosti než tzv. klasická neuroleptika.
Farmakologickým studiem bylo prokázáno, že klozapin nevyvolává katalepsii a ani netlumí stereotypie indukované apomorfinem nebo amfetaminem. Slabě blokuje aktivitu dopaminových receptorů D1, D2, D3 a D5, silně blokuje dopaminové receptory D4 a má mimoto silné účinky anti-α-adrenergní, anticholinergní, antihistaminové, antiserotoninové a tlumí budivé reakce.
Klinicky se účinek přípravku Clozapin Desitin projevuje rychlou a silnou sedací s velmi silným antipsychotickým účinkem, a to i u pacientů rezistentních na léčbu jinými antipsychotiky. U těchto případů byla prokázána účinnost přípravku Clozapin Desitin na zmírnění pozitivních i negativních symptomů schizofrenie. Významného zlepšení stavu bylo v průběhu prvních 6 týdnů léčby dosaženo asi u jedné třetiny rezistentních pacientů a asi u 60 % pacientů do 12 měsíců léčby. Epidemiologické studie prokázaly průměrně sedminásobné snížení počtu sebevražd a sebevražedných pokusů u pacientů léčených přípravkem Clozapin Desitin ve srovnání s pacienty, kteří přípravkem Clozapin Desitin léčení nebyli. Přípravek Clozapin Desitin jen zcela výjimečně vyvolává extrapyramidové symptomy závažnějšího charakteru, jako jsou parkinsonské symptomy, akatizie a tardivní dyskineze. Na rozdíl od tzv. klasických neuroleptik, přípravek Clozapin Desitin neovlivňuje, resp. zvyšuje pouze velice minimálně, hladinu prolaktinu, a proto se po jeho podávání neobjevují nežádoucí účinky typu gynekomastie, amenorea, galaktorea resp. impotence.
Možný závažný nežádoucí účinek způsobený přípravkem Clozapin Desitin je granulocytopenie až agranulocytóza, který se vyskytuje asi u 3 % (granulocytopenie) resp. 0,7 % (agranulocytóza) léčených pacientů.
S ohledem na výše uvedené by se přípravek Clozapin Desitin měl užívat pouze u pacientů rezistentních na léčbu klasickými neuroleptiky a na psychózu vyskytující se u pacientů s Parkinsonovou chorobou, kde jiná léčba selhala (viz bod 4.1 Terapeutické indikace) s možností pravidelné kontroly krevního obrazu.
(cs)
|