salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: ACE inhibitory, kombinace – ACE inhibitory a diuretika, ATC kód: C09BA04.
Přípravek Pricoron Combi je kombinovaný přípravek obsahující erbuminovou sůl perindoprilu, inhibitoru angiotensin-konvertujícího enzymu, a indapamid, diuretikum typu chlorosulfamoylu. Jeho farmakologické vlastnosti vyplývají z vlastností jeho jednotlivých složek, k nimž je třeba přidat vlastnosti vyplývající z aditivního synergického účinku obou složek přípravku, jsou-li spolu v kombinaci.
Farmakologický mechanismus účinku
Související s přípravkem Pricoron Combi:
Pricoron Combi působí prostřednictvím aditivní synergie antihypertenzního účinku obou složek.
Související s perindoprilem:
Perindopril je inhibitor angiotensin-konvertujícího enzymu (inhibitor ACE), který konvertuje angiotensin I na vazokonstriktor angiotensin II; konvertující enzym současně stimuluje sekreci aldosteronu kůrou nadledvin, a stimuluje degradaci bradykininu, vazodilatátoru, na inaktivní heptapeptidy.
Z toho vyplývá:
snížení sekrece aldosteronu,
zvýšení plazmatické aktivity reninu, přičemž aldosteron již neuplatňuje svou negativní zpětnou vazbu,
pokles celkové periferní rezistence s preferenčním účinkem na cévní řečiště ve svalech a ledvinách, aniž by tento pokles byl doprovázen při dlouhodobé léčbě retencí soli a vody nebo reflexní tachykardií.
Antihypertenzní účinek perindoprilu se projevuje rovněž u osob s nízkou nebo normální koncentrací reninu.
Perindopril účinkuje prostřednictvím svého aktivního metabolitu, perindoprilátu. Ostatní metabolity jsou inaktivní.
Perindopril snižuje srdeční práci:
vazodilatačním účinkem na žíly, který je pravděpodobně způsoben změnami v metabolismu prostaglandinů: snížení preloadu,
snížením celkové periferní rezistence: snížení afterloadu.
Studie provedené u pacientů se srdeční insuficiencí prokázaly:
pokles plnícího tlaku v levé i pravé komoře,
snížení celkové periferní vaskulární rezistence,
zvýšení srdečního výdeje a zlepšení srdečního indexu,
zvýšení regionálního průtoku krve svaly.
Bylo prokázáno též zlepšení zátěžových testů.
Související s indapamidem:
Indapamid je derivát sulfonamidů s indolovým kruhem, farmakologicky příbuzný thiazidovým diuretikům. Indapamid inhibuje reabsorpci sodíku v kortikálním dilučním segmentu. Zvyšuje vylučování sodíku a chloridů močí a v menší míře i vylučování draslíku a hořčíku, čímž zvyšuje objem moči a má antihypertenzní účinek.
Charakteristika antihypertenzního účinku
Související s přípravkem Pricoron Combi:
U hypertoniků jakéhokoli věku vykazuje Pricoron Combi na dávce závislý antihypertenzní účinek na diastolický a systolický arteriální tlak v poloze vleže i vestoje. Tento antihypertenzní účinek přetrvává po dobu 24 hodin. Snížení krevního tlaku je dosaženo za necelý měsíc bez tachyfylaxe; ukončení léčby neprovází rebound fenomén. V klinických studiích vedlo současné podávání perindoprilu a indapamidu ve srovnání s jednotlivě podanými látkami k antihypertenznímu účinku synergistické povahy.
2 mg/0,625 mg
Účinek nízkodávkové kombinace přípravku Pricoron Combi na kardiovaskulární morbiditu a mortalitu nebyl studován.
Multicentrická, randomizovaná, dvojitě slepá, kontrolovaná studie PICXEL hodnotila echokardio-graficky účinnost kombinace perindoprilu/indapamidu na hypertrofii levé komory versus enalaprilu v monoterapii.
Ve studii PICXEL byli hypertenzní pacienti s hypertrofií levé komory (definovanou jako index masy levé komory (LVMI) ( 120 g/m2 u mužů a ( 100 g/m2 u žen) randomizováni buď na perindopril 2 mg /indapamid 0,625 mg nebo na enalapril 10 mg jednou denně po dobu jednoho roku léčby. Dávka byla upravena podle kontroly krevního tlaku až na perindopril 8 mg a indapamid 2,5 mg nebo enalapril 40 mg jednou denně. Pouze 34 % pacientů zůstalo léčeno perindoprilem 2 mg/indapamidem 0,625 mg (versus 20 % enalaprilem 10 mg).
Na konci léčby se index masy levé komory snížil významněji u skupiny užívající perindopril / indapamid (-10,1 g/m2), než u skupiny užívající enalapril (-1,1 g/m2) u všech randomizovaných pacientů. Rozdíl mezi skupinami ve změně LVMI byl -8,3 (95% CI (-11,5; - 5,0), p ( 0,0001).
Lepší účinek na LVMI byl dosažen u vyšších dávek perindoprilu/indapamidu, než u dávek perindoprilu 2mg/indapamidu 0,625 mg a perindoprilu 4mg/indapamidu 1,25 mg .
Co se týče krevního tlaku, odhadnutý průměr rozdílů mezi skupinami u randomizované populace byl - 5,8 mmHg (95% CI (-7,9; -3,7), p ( 0,0001) pro systolický krevní tlak a -2,3 mmHg (95% CI (-3,6; -0,9), p = 0,0004) pro diastolický krevní tlak, ve prospěch skupiny užívající perindopril/indapamid.
Související s perindoprilem:
Perindopril je účinný ve všech stádiích hypertenze: mírné, středně těžké i těžké. Snížení systolického a diastolického arteriálního tlaku se dosahuje jak v poloze vleže, tak ve vzpřímené poloze. Maximální antihypertenzní účinek nastupuje za 4 až 6 hodin po požití jednorázové dávky a trvá nejméně po dobu 24 hodin.
Reziduální blokáda angiotensin konvertujícího enzymu po 24 hodinách je vysoká: pohybuje se kolem
80 %.
U pacientů, kteří odpovídají na léčbu, dochází k normalizaci krevního tlaku po 1 měsíci léčby a tento účinek přetrvává bez výskytu tachyfylaxe.
Vysazení léčby neprovází rebound fenomén, tj. opětovné zvýšení krevního tlaku.
Perindopril má vazodilatační vlastnosti a obnovuje elasticitu hlavního arteriálního řečiště, koriguje histomorfologické změny v rezistentních artériích a vyvolává snížení hypertrofie levé komory.
V případě potřeby přidáním thiazidového diuretika dochází k synergistickému aditivnímu účinku.
Kombinace inhibitoru angiotensin-konvertujícího enzymu a thiazidového diuretika snižuje riziko hypokalémie vyvolané samotným diuretikem.
Související s indapamidem:
V monoterapii má indapamid antihypertenzní účinek trvající po dobu 24 hodin. Tento účinek se objevuje v dávkách, kdy jsou diuretické vlastnosti již minimální.
Antihypertenzní účinek souvisí se zlepšením arteriální compliance a se snížením celkové a arteriolární periferní vaskulární rezistence.
Indapamid redukuje hypertrofii levé komory. U thiazidových a podobných diuretik se terapeutický účinek nad určitou dávkou již dále nezvyšuje, dosáhne rovnovážného stavu, zatímco nežádoucí účinky se dále zhoršují. Je-li léčba neúčinná, dávka by neměla být zvyšována.
U hypertoniků bylo při krátkodobém, středně - a dlouhodobém pozorování dále ještě zjištěno, že indapamid:
neovlivňuje metabolismus lipidů: triglyceridů, LDL- a HDL-cholesterolu,
neovlivňuje glycidový metabolismus, a to dokonce ani u diabetiků s hypertenzí.
(cs)
|