salt:hasText
| - Dorzolamid jako složka tohoto léčivého přípravku je inhibitor karboanhydrázy, a přestože je podáván topicky, absorbuje se systémově. V klinických studiích nebyl oční roztok dorzolamid- hydrochloridu spojován s poruchami acidobazické rovnováhy. Tyto poruchy však byly hlášeny u perorálních inhibitorů karboanhydrázy a v některých případech způsobovaly interakce (např. toxicitu spojenou s vysokými dávkami salicylátů). Proto je u pacientů léčených přípravkem DORTIMPOS nutno zvážit riziko výskytu takových interakcí.
Na dorzolamidu/timololu nebyly provedeny specifické studie lékových interakcí.
V klinických studiích byly oční kapky s dorzolamidem/timololem používány současně s následujícími systémovými léky, aniž by byly prokázány nežádoucí interakce: ACE-inhibitory, blokátory kalciových kanálů, diuretika, nesteroidní protizánětlivé léky (včetně kyseliny acetylsalicylové) a hormony (např. estrogen, insulin, thyroxin).
Existuje však možnost aditivních účinků a vzniku hypotenze a/nebo významné bradykardie, pokud je oční roztok obsahující timolol-maleinát podáván spolu s perorálními blokátory kalciových kanálů, léky snižujícími katecholaminy či s beta-adrenergními blokátory, antiarytmiky (včetně amiodaronu), digitalisovými glykosidy, parasympatomimetiky, narkotiky a inhibitory monoaminoxidázy (MAO).
Při kombinované léčbě inhibitory CYP2D6 (např. chinidinem, SSRI) a timololem byla hlášena potencovaná systémová beta-blokáda (např. snížená tepová frekvence, deprese).
Přestože má samotný DORTIMPOS malý nebo žádný účinek na velikost pupily, byl příležitostně při současném použití očního timolol-maleinátu a epinefrinu (adrenalinu) hlášen výskyt mydriázy.
Betablokátory mohou zvyšovat hypoglykemický účinek antidiabetických léků.
Perorální betaadrenergní blokátory mohou exacerbovat „rebound“ hypertenzi, ke které může dojít po vysazení klonidinu.
�
(cs)
|