salt:hasText
| - 4.2.1 Dávkování
Dávkování a délka trvání substituční léčby závisí na závažnosti poruchy hemostázy, na místě a rozsahu krvácení a na klinickém stavu pacienta. Léčba by měla být prováděna ve spolupráci s lékařem, který má zkušenosti s léčbou poruch hemostázy, a s laboratoří, která má možnost měřit koncentraci antihemofilického faktoru (AHF) v plazmě.
Podávaná dávka faktoru VIII se vyjadřuje v mezinárodních jednotkách (International Units, IU ) , které se vztahují k platnému standardu WHO pro přípravky obsahující faktor VIII. Aktivita faktoru VIII v plazmě se vyjadřuje buď v procentech (ve vztahu k normální lidské plazmě), nebo v mezinárodních jednotkách (ve vztahu k mezinárodnímu standardu faktoru VIII v plazmě). Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity faktoru VIII se rovná množství faktoru VIII v jednom ml normální lidské plazmy.
Očekávaný maximální vzestup hladiny Recombinate in vivo vyjádřený jako IU/dl plazmy nebo % (procento) normálu může být odhadnut vynásobením podané dávky na kg tělesné hmotnosti (IU/kg) dvěma.
Metoda výpočtu je znázorněna na následujících příkladech.
Předpokládaný vzestup faktoru VIII (%) = počet podaných jednotek x 2% / IU / kg
tělesná hmotnost (kg)
Příklad u dospělého s hmotností 70 kg: 1750 IU x 2% / IU / kg = ~50%
70 kg
nebo
Potřebná dávka (IU): Tělesná hmotnost (kg) x požadovaný vzestup faktoru VIII (%)
2% / IU / kg
Příklad u dítěte s hmotností 40 kg: 40 kg x 70% = 1400 IU
2% / IU / kg
Pečlivé sledování substituční terapie je důležité zejména při větších chirurgických výkonech nebo život ohrožujícím krvácení. Ačkoli dávkování je možno odhadnout pomocí výše uvedeného výpočtu, důrazně se doporučuje, aby se, kdykoli je to možné, ve vhodných intervalech prováděly odpovídající laboratorní testy včetně opakovaného vyšetření hladiny AHF v plazmě pacienta k ověření dosažení a udržení adekvátních hladin AHF. Jestliže nedojde k dosažení požadovaných hladin AHF v plazmě pacienta nebo jestliže se krvácení nezastaví po odpovídající dávce, je třeba zvážit podezření na přítomnost inhibitoru. Pomocí vhodných laboratorních vyšetření je možno prokázat a kvantifikovat přítomnost inhibitoru na základě mezinárodních jednotek AHF neutralizovaných jedním ml plazmy (Bethesda jednotky) nebo celkovým odhadovaným objemem plazmy. Je-li inhibitor přítomen v titrech nižších než 10 Bethesda jednotek na ml, další podání AHF může inhibitor neutralizovat. Pak by při podání dalších mezinárodních jednotek AHF mělo být dosaženo předpokládané odpovědi. V tomto případě je nezbytná kontrola hladin AHF laboratorními testy. Titry inhibitoru nad 10 Bethesda jednotek na ml mohou znemožnit kontrolu hemostázy pomocí AHF vzhledem k nutnosti podávání velmi vysokých dávek.
Následující dávkovací režim vedený v Tabulce 1 může být použit jako vodítko u dospělých a dětí. Množství a frekvence podávání by měly být vždy upraveny dle klinické účinnosti v individuálním případě.
Recombinate může být podáván také k profylaxi krvácení (krátkodobé či dlouhodobé) na základě rozhodnutí lékaře u daného pacienta.
Tab. 1: Dávkovací režim
Krvácení
Stupeň krvácení
Požadovaná maximální aktivita AHF v krvi po infuzi (% normálu nebo IU/dl plazmy)
Frekvence infuzí
Časná hemartróza, krvácení do svalů nebo ústní dutiny
20–40
Zahajte infuzi každých 12 až 24 hodin po 1-3 dny, dokud krvácení, vyjádřené bolestí nepřejde nebo dokud se nedosáhne vyléčení.
Rozsáhlejší hemartróza, krvácení do svalů nebo hematom
30–60
Opakujte infuzi každých 12 až 24 hodin, obvykle po 3 dny či více, dokud bolest a nemohoucnost nepřejdou.
Život ohrožující krvácení, jako např. intrakraniální krvácení, krvácení do krku, těžké abdominální krvácení
60–100
Opakujte infuzi každých 8 až 24 hodin, dokud není nebezpečí zažehnáno.
Chirurgické výkony
Typ operace
Malý chirurgický výkon�včetně extrakce zubu
30–60
Jediná infuze spolu s perorální antifibrinolytickou léčbou během jedné hodiny je účinná přibližně v 70% případů. Každých 24 hodin, nejméně 1 den, dokud se nedosáhne vyléčení.
Velký chirurgický výkon
80–100
(před operací a po operaci)
Opakujte infuzi každých 8 až 24 hodin podle stavu hojení.
Jedná se o maximální aktivitu AHF u pacientů s očekávaným průměrným poločasem faktoru VIII. Je-li to považováno za nezbytné, maximální aktivita by měla být stanovena do půl hodiny po podání. U pacientů s relativně krátkým poločasem faktoru VIII může být nutné zvýšení dávky a/nebo frekvence podávání.
Každá lahvička Recombinate je označena aktivitou antihemofilického faktoru (rekombinantního), Recombinate, vyjádřenou obsahem IU v jedné lahvičce.
Účinnost se vztahuje k mezinárodnímu standardu Světové zdravotnické organizace pro koncentráty faktoru FVIIIC. Pokusy ukázaly, že k získání přesných hladin aktivity by test účinnosti měl být proveden s použitím plastových zkumavek a pipet a substrátu obsahujícího normální hladiny von Willebrandova faktoru.
K dlouhodobé profylaxi krvácení u pacientů s těžkou hemofilií A jsou obvyklé dávky 20 až 40 IU faktoru VIII na 1 kg tělesné hmotnosti v intervalu 2 až 3 dnů.
Pacienti by měli být sledováni s ohledem na vývoj inhibitorů faktoru VIII. Není-li dosaženo očekávaných hladin aktivity faktoru VIII v plazmě nebo není-li krvácení kontrolováno vhodnou dávkou, je třeba provést vyšetření na přítomnost inhibitorů faktoru VIII. U pacientů s vysokými hladinami inhibitorů nemusí být léčba faktorem VIII účinná a je třeba zvážit jiné terapeutické možnosti. Léčba takových pacientů by měla být vedena lékaři se zkušenostmi v péči o pacienty s hemofilií.
Viz také bod 4.4.
Pediatrická populace:
Recombinate je vhodný pro použití u dětí všech věkových skupin, včetně novorozenců (Studie bezpečnosti a účinnosti byly provedenu u dříve léčených i dříve neléčených dětí, viz bod 5.1). Při on-demand léčbě se dávkování u dětských pacientů neliší od dospělých pacientů. Při dlouhodobé profylaxi krvácení u pacientů s těžkou hemofilií A mohou být v některých případech nutné kratší intervaly dávkování nebo vyšší dávky než obvyklé dávky 20 až 40 IU faktoru VIII na 1 kg tělesné hmotnosti v intervalu 2-3 dnů.
4.2.2 Způsob podání
Přípravek se podává intravenózně po rekonstituci přiloženým rozpouštědlem (viz bod 6.6). Rekonstituovaný přípravek nesmí být uchováván v chladničce. Doporučuje se podávat Recombinate při pokojové teplotě nejpozději do 3 hodin po rekonstituci. Rychlost podání by měla být taková, aby bylo zajištěno pohodlí pacienta, maximálně 10 ml/min. Před a během podávání Recombinate by měla být měřena tepová frekvence. Dojde-li k signifikantnímu zvýšení tepové frekvence, zpomalením rychlosti podávání nebo dočasným přerušením injekce se obvykle dosáhne rychlého vymizení symptomů (viz body 4.4 a 4.8)
Návod k rekonstituci léčivého přípravku před podáním viz bod 6.6.
(cs)
|