salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: antivertiginóza.�ATC kód: N07CA01.
Mechanismus účinku betahistinu je známý pouze částečně. Betahistin má významný antagonistický účinek na H3 receptory a slabý agonistický účinek na H1 receptory.
Betahistin má dva módy účinku. Primárně, má přímý ( agonistický) efekt na H1 receptory, které jsou v periferních cévách vnitřního ucha. To způsobí cirkulaci krve v žilkách vnitřního ucha, zlepší se pravděpodobně pomocí relaxace prekapilárních sfinkterů mikrocirkulace ve vnitřním uchu a tím dojde ke snížení tlaku v endolymfatickém prostoru.
Navíc má betahistin silný antagonistický vliv na H3 receptory a zvyšuje hladiny neurotransmiterů uvolněných z nervových zakončení.Zvýšené množství histaminu z histaminergních nervových zakončení stimuluje H1 receptory, a proto se rozšiřuje přímý agonistický efekt betahistinu na tyto receptory. Toto vysvětluje silný vasodilatační efekt histidinu ve vnitřním uchu. To vysvětluje účinnost betahistidinu při léčbě vertiga.
Všechny tyto vlastnosti betahistinu přispívají k jeho příznivému terapeutickému účinku u Ménierovy nemoci .Menierův syndrom je charakterizován záchvaty vertiga, tinitu, nauseou, bolestmi hlavy, ztrátou sluchu.Účinnost betahistinu je pravděpodobně způsobena jeho schopností upravovat cirkulaci ve vnitřním uchu nebo v přímém působení na neurony vestibulárního jádra.
Zatímco histamin má pozitivně inotropní účinky na srdce, u betahistinu není známo, že by zvyšoval srdeční výdej, a jeho vasodilatační efekt může u některých pacientů vyvolat malý pokles krevního tlaku.
Bylo zjištěno, že u lidí má betahistin malý vliv na činnost exokrinních žláz.
(cs)
|