salt:hasText
| - Je třeba vždy věnovat pozornost situacím, kdy je přípravek Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok podáván s dalšími antihypertenzivy, které mohou způsobit hypotenzi nebo bradykardii. Účinky přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok mohou být zesíleny nebo se mohou projevit nežádoucí účinky jako je hypotenze nebo bradykardie.
Antagonisté kalcia, jako je verapamil a v menší míře diltiazem, mají negativní vliv na kontraktilitu a AV vedení. Taková kombinace by neměla být podávána pacientům s abnormálním vedením a přípravek Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok by měl být podán až po 48 hodinách po vysazení verapamilu (viz bod 4.3).
Antagonisté kalcia, jako jsou např. deriváty dihydropyridinu (např. nifedipin), mohou zvyšovat riziko hypotenze. U pacientů se srdeční insuficiencí a u těch, kteří jsou léčeni antagonisty kalcia, může léčba betablokátory vést k srdečnímu selhání. Doporučuje se opatrně titrovat dávku přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok a patřičně monitorovat hemodynamiku.
Současné použití přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok a antiarytmik třídy I (např. disopyramidu, chinidinu) a amiodaronu může potencovat účinek na dobu vedení v síni a může mít negativně inotropní účinek.
Současné použití přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok a inzulínu nebo perorálních antidiabetik může zesílit hypoglykemický účinek (zvláště u neselektivních betablokátorů). Betaadrenergní blokáda může bránit vzniku příznaků hypoglykémie (tachykardie), ale ostatní projevy jako závratě a pocení maskovány být nemusí.
Anestetika: v situacích, při nichž je stav objemu u pacienta nejistý anebo jsou použity současně antihypertensiva, může být zeslabena reflexní tachykardie a zvýšeno riziko hypotenze. Prolongované podávání betablokátorů snižuje riziko arytmie během úvodu a intubace. Pokud pacient vedle přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok užívá betablokátory, musí o tom být informován anestesiolog. Hypotenzní účinek inhalačních anestetik může být při současném podávání přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok zvýšen. Aby byla zachována potřebná hemodynamika, může být dávkování některého z přípravků podle potřeby upraveno.
Kombinace přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok s ganglioplegiky může zvýšit hypotenzní účinek.
NSAID mohou snížit hypotenzní účinky betablokátorů.
Při současném použití floctafeninu nebo amisulpridu s betablokátory je nutná zvýšená opatrnost.
Současné podání tricyklických antidepresiv (jako je imipramin a amitriptylin), barbiturátů a fenotiazinů (jako je chlorpromazin) stejně jako dalších antipsychotik (jako je klozapin) může zvýšit hypotenzní účinek. Dávka přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok musí být snížena, aby se předešlo neočekávané hypotenzi.
Pacienti s existujícím rizikem anafylaktických reakcí, kteří užívají betablokátory, mohou být reaktivnější na expozici alergenu (náhodnému, diagnostickému nebo terapeutickému). Pacienti užívající betablokátory nemusí reagovat na obvyklé dávky epinefrinu použitého k léčbě anafylaktických reakcí (viz bod 4.4).
Účinku přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok mohou bránit současně podávaná sympatomimetika mající účinek betaadrenergního agonisty. V závislosti na odpovědi pacienta může být potřeba upravit dávku některého přípravku, nebo zvážit alternativní léčbu.
Léčivé přípravky vedoucí k depleci katecholaminů, jako je např. reserpin, mohou mít při podání s betablokátory silnější účinek. Pacienti léčení současně přípravkem Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok a depleci způsobujícími katecholaminy by proto měli být pečlivě sledováni, aby se zachytila hypotenze nebo významná bradykardie, které mohou vést k závratím, synkopě nebo posturální hypotenzi.
Použití betablokátorů s moxonidinem nebo alfa-2-antagonisty (jako je klonidin) zvyšuje riziko „rebound“ hypertenze (náhlé vysazení léčby). Pokud je během současného používání betablokátorů zapotřebí antihypertenzní léčbu přerušit nebo ukončit, vždy by nejdříve měly být vysazeny betablokátory a klonidin nebo moxonidin o několik dní později.
Užívání betablokátorů s deriváty námelových alkaloidů může vést k vážné periferní vazokonstrikci a hypertenzi.
Údaje ze studie interakcí mezi přípravkem Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok a warfarinem ukázaly, že současné podání přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok a warfarinu neovlivňuje plazmatické hladiny warfarinu. Koncentrace přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok však byly při podávání s warfarinem neprůkazně vyšší.
Když byl zdravým dobrovolníkům podáván intravenózně současně digoxin a přípravek Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok, došlo v některých časových intervalech k 10 – 20% zvýšení hladiny digoxinu v krvi. Kombinace digitalisových glykosidů a přípravku Brevibloc10mg/ml může prodloužit dobu AV vedení. Digoxin neovlivnil farmakokinetiku přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok.
Ve studiích zaměřených na interakce morfinu a přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok u zdravých subjektů nebyl pozorován žádný vliv na hladinu morfinu v krvi. Hladiny přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok v rovnovážném stavu byly v přítomnosti morfinu zvýšeny o 46 %, ale žádné jiné farmakologické parametry nebyly změněny.
Vliv přípravku Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok na trvání neuromuskulární blokády navozené suxametonium chloridem byl zkoumán u operovaných pacientů. Nástup neuromuskulární blokády po suxametonium chloridu nebyl přípravkem Brevibloc 10mg/ml infuzní roztok ovlivněn, ale trvání neuromuskulární blokády bylo prodlouženo z 5 minut na 8 minut.
Přestože interakce pozorované při ve studiích s warfarinem, digoxinem, morfinem a suxametonium chloridem neměly větší klinický význam, měla by být dávka přípravku Brevibloc 10mg/ml u pacientů současně léčených warfarinem, digoxinem, morfinem či suxametonium chloridem titrována s opatrností.
(cs)
|