salt:hasText
| - 4.2.1 Obecné informace
Dietetické doporučení
S výjimkou posledních dvou hodin před vyšetřením se dodržuje běžná dieta. Poslední dvě hodiny před vyšetřením by pacient již neměl jíst.
Hydratace
Před intravaskulárním podáním kontrastní látky i po něm musí být zajištěna dostatečná hydratace. To se týká zejména pacientů s mnohočetným myelomem, cukrovkou, polyurií, oligurií, hyperurikémií, dále novorozenců, kojenců, malých dětí a starých pacientů.
Novorozenci (do 1 měsíce) a malé děti (1 měsíc – 2 roky)
Kojenci (do 1 roku) a zvláště novorozenci jsou velmi vnímaví vůči elektrolytové nerovnováze a hemodynamickým poruchám. Je třeba věnovat velkou pozornost podané dávce kontrastní látky, technickému provedení radiologického vyšetření a stavu pacienta.
Úzkost
Výrazné stavy rozčilení, úzkosti a bolesti zvyšují riziko vedlejších účinků a zesilují reakci na kontrastní látku. Těmto pacientům lze podat sedativa.
Zahřátí kontrastní látky před podáním
Kontrastní látka zahřátá před aplikací na tělesnou teplotu je lépe snášena a lze ji také snáze aplikovat, protože má nižší viskozitu. Při použití inkubátoru lze ohřát na teplotu 37°C pouze počet lahví, který bude spotřebován v daném vyšetřovacím dni. Je-li přípravek chráněn před světlem, nedojde ke změně jeho chemických vlastností ani tehdy, je-li zahříván po delší dobu. Tato doba však nesmí překročit tři měsíce.
Testování před aplikací
Nedoporučuje se testovat sensitivitu pacienta před vyšetřením podáním malé dávky kontrastní látky, protože tento test nemá žádnou vypovídající hodnotu. Samotné testování může navíc v některých případech vést k závažným, někdy až fatálním reakcím hypersenzitivity
4.2.2 Dávkování pro intravaskulární podání
Intravaskulárně by měla být kontrastní látka podána pacientovi pokud možno vleže.
U pacientů trpících závažnou renální nebo kardiovaskulární insuficiencí a u pacientů v celkově špatném stavu by měla být podaná dávka kontrastní látky co nejnižší. U těchto pacientů se doporučuje sledovat renální funkce po dobu nejméně tří dnů po vyšetření.
Dávka musí být přizpůsobena věku, hmotnosti, klinické problematice a vyšetřovací technice.
Dále uvedené dávky jsou pouze doporučené běžné dávky pro průměrného dospělého člověka, jehož tělesná hmotnost je 70 kg. Dávky jsou uvedeny jako jednotlivé injekce nebo jako množství na kg tělesné hmotnosti.
Obecně jsou dávky do 1,5 g jódu na kg tělesné hmotnosti dobře tolerovány.
Mezi jednotlivými injekcemi musí být dostatečná doba pro influx intersticiální tekutiny a tím i pro normalizaci zvýšené sérové osmolality. Pokud je výjimečně nutné překročit celkovou dávku 300 až 350 ml u dospělého, je třeba podat vodu a případně i elektrolyty.
Doporučené dávky pro jednotlivé injekce:
Konvenční angiografie
Angiografie aortálního oblouku 50 - 80 ml Ultravistu 300
Selektivní angiografie 6 - 15 ml Ultravistu 300
Thorakální aortografie 50 - 80 ml Ultravistu 300/370
Abdominální aortografie 40 - 60 ml Ultravistu 300
Arteriografie
Horní končetiny: 8 - 12 ml Ultravistu 300
Dolní končetiny: 20 - 30 ml Ultravistu 300
Angiokardiografie
Srdeční komory: 40 - 60 ml Ultravistu 370
Intrakoronárně 5 - 8 ml Ultravistu 370
Flebografie
Horní končetiny: 50 - 60 ml Ultravistu 240
nebo 15 –30 ml Ultravistu 300
Dolní končetiny: 50 - 80 ml Ultravistu 240
nebo 30 – 60 ml Ultravistu 300
Intravenózní DSA
Intravenózní bolusová injekce 30 – 60 ml Ultravistu 300/370 (rychlost aplikace: 8 – 12 ml/s do kubitální žíly, 10 – 20 ml/s do vena cava) se doporučuje pouze pro zobrazení velkých cév trupu. Množství kontrastní látky, který zůstane v žilách lze redukovat a diagnosticky využít, vstříkne-li se bezprostředně po aplikaci kontrastní látky bolus izotonického roztoku chloridu sodného.
Dospělí:
30 – 60 ml Ultravistu 300/370
Výpočetní tomografie (CT)
Ultravist by měl být pokud možno aplikován jako i.v. bolus, nejlépe s využitím tlakového injektoru. Pouze při použití pomalého skeneru se aplikuje polovina celkové dávky jako bolus a zbývající množství látky se podá během 2 – 6 minut, aby se zajistila pokud možno konstantní, i když ne maximální hladina v krvi.
Spirálová CT v jednovrstevné, ale zvláště ve vícevrstevné technice, umožňuje rychlé získání množství dat během jediného zadržení dechu. Pro optimalizaci účinku intravenózně podaného bolusu (80 – 150 ml Ultravistu 300) ve vyšetřované oblasti (vrchol, čas a trvání zesílení) se velmi doporučuje využití automatického tlakového injektoru a sledovat zvyšování intenzity v oblasti zájmu (bolus tracking).
Celotělová CT
V computerové tomografii velikost dávky kontrastní látky a rychlost jejího podání závisí na vyšetřovaných orgánech, diagnostickém problému a zvláště na různých scanovacích a rekonstrukčních časech použitého scaneru.
Kraniální CT
Dospělí:
Ultravist 240: 1,5 – 2,5 ml/kg tělesné hmotnosti
Ultravist 300: 1,0 – 2,0 ml/kg tělesné hmotnosti
Ultravist 370: 1,0 – 1,5 ml/kg tělesné hmotnosti
Intravenózní urografie
Fyziologicky nízká koncentrační schopnost nezralých nefronů dětských ledvin vyžaduje poměrně vysoké dávky kontrastní látky.
Doporučeny jsou následující dávky:
Novorozenci 1,2 g I/kg tělesné hmotnosti = 5,0 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 240
(do 1 měsíce) = 4,0 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 300
= 3,2 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 370
Děti 1,0 g I/kg tělesné hmotnosti = 4,2 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 240
(1 měsíc – 2 roky) = 3,0 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 300
= 2,7 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 370
Děti 0,5 g I/kg tělesné hmotnosti = 2,1 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 240
(2 roky – 11 let) = 1,5 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 300
= 1,4 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 370
Adolescenti a 0,3 g I/kg tělesné hmotnosti = 1,3 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 240
Dospělí =1,0 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 300
= 0,8 ml/kg tělesné hmotnosti Ultravistu 370
Je-li nezbytné, dávky lze u dospělých v určitých indikacích zvýšit.
Snímkovací časy
Jsou-li dodržena výše uvedená doporučení pro dávkování a je-li Ultravist 300/370 podán během 1- 2 minut (3 – 5 minut pro Ultravist 240), je renální parenchym obvykle zvýrazněn za 3 – 5 minut po začátku aplikace (za 5 – 10 minut při aplikaci Ultravistu 240), renální pánvička s močovým traktem za 8 – 15 minut (12 – 20 minut při aplikaci Ultravistu 240). Dřívější časy platí pro mladší pacienty, pozdější časy pro starší pacienty.
Obvykle se doporučuje snímkovat na první film za 2 – 3 minuty po aplikaci kontrastní látky. U novorozenců, kojenců a pacientů se sníženou funkcí ledvin mohou vizualizaci močového traktu zlepšit pozdější filmy.
4.2.3 Dávkování při vyšetření ostatních tělních dutin
Při artrografii, hysterosalpingografii a ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreato-
grafie) je třeba injekci kontrastní látky monitorovat fluoroskopicky.
Doporučené dávky pro jednotlivá vyšetření:
Dávky se mohou lišit v závislosti na věku, tělesné hmotnosti a celkovém stavu pacienta. Závisí také na klinickém problému, vyšetřovací technice a vyšetřované oblasti. Dále uváděné dávky jsou pouze doporučení a představují průměrné dávky pro běžného dospělého.
Artrografie
5 – 15 ml Ultravistu 240/300/370
Hysterosalpingografie
10 – 25 ml Ultravistu 240
ERCP
Dávkování obecně závisí na klinickém problému a velikosti struktury, která má být zobrazena.
Ostatní
Dávkování obecně závisí na klinickém problému a velikosti struktury, která má být zobrazena.
(cs)
|