salt:hasText
| - Ve farmakologických studiích nebyly prokázány žádné klinicky významné účinky z hlediska toxicity, genotoxicity, karcinogenity a bezpečnosti s výjimkou těch, které souvisejí s farmakologickým účinkem léčiv.
Reprodukční studie se prováděla na myších a králících.
U myší tolterodin nevykazoval žádný vliv na plodnost a reprodukční funkce. Embryonální úmrtnost a malformace vyvolané tolterodinem byly zjištěny při plazmatických koncentrací (Cmax nebo AUC), a to v hodnotách dvacetinásobně, resp. sedminásobně vyšších, než u léčených pacientů.
U králíků nebyl zjištěn žádný malformační účinek navzdory skutečnosti, že se studie prováděla při plazmatických koncentrací (Cmax nebo AUC) 20-násobně nebo 3-násobně vyšších než ty, které se předpokládají u léčených osob.
Tolterodin – stejně jako jeho aktivní metabolity u člověka – prodlužuje trvání akčního potenciálu (90% repolarizace) v Purkyněho vláknech u psů (při 14 – 75-násobku terapeutické hodnoty) a blokuje proud K+ v kanálech klonovaných lidských genů hERG (ether-à-go-go-related genes) (při 0,5 – 26,1-násobku terapeutických hladin). Po podání tolterodinu a jeho metabolitů bylo zjištěno prodloužení intervalu QT (při 3,1 – 61,0-násobku terapeutických hladin). Klinický význam těchto zjištění není jasný.
(cs)
|