salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: stomatologické přípravky, látky k prevenci zubního kazu
ATC klasifikace: A01AA01
Mechanismus účinku:
Fluoridové ionty se zabudovávají do kostního hydroxyapatitu a nahrazují zde hydroxylovou skupinu, snižují rozpustnost kostní hmoty, zvyšují počet osteoblastů a tím zasahují do kostního metabolismu. Jejich účinek je patrný pouze u nově tvořené kostní hmoty.
Nízké dávky fluoru se dlouhodobě perorálně podávají v dětství, případně v období dospívání nebo gravidity, při nedostatečném příjmu fluoru v potravě k profylaxi tvorby zubního kazu. Fluor významně přispívá k odolnosti proti zubnímu kazu. V současnosti převládá názor, že lokální účinek fluoru na sklovinu a zubní plaky je důležitější než jeho efekt systémový. Protože přirozený obsah fluoru v pitné vodě je mnohem nižší než 1 mg v 1 litru, fluorizace vody je nejhospodárnějším způsobem suplementace fluoru. Podávání fluoridových tablet je vhodnou alternativou, nemají však být předepisovány bez předchozí informace o obsahu fluoru v místním zdroji pitné vody. Při obsahu fluoru vyšším než 0,6 mg/l nejsou fluoridové tablety indikovány.
Přesný mechanismus účinku fluoridu sodného není dosud plně objasněn. Fluoridový ion vede ke snížení řady enzymových systémů a nepříznivě ovlivňuje tkáňovou respiraci a anaerobní glykolýzu. In vitro má antikoagulační vlastnosti, a to snížením koncentrace volného vápníku za vzniku fluoridu vápenatého. Fluoridový ion vede ke zvýšení denzity trabekulární oblasti kosti, vliv na kortikální oblast kosti je malý nebo zanedbatelný. Fluoridový ion se zabudovává do molekuly hydroxyapatitu, který je hlavní součástí kostní tkáně a který je zodpovědný za její pevnost. Náhradou hydroxylové skupiny fluoridovou vzniká fluoroapatit, který se vyznačuje nižší rozpustností a vyšší stabilitou při remodelaci kostní tkáně a zároveň se vyznačuje vyšší tvrdostí a pevností.
(cs)
|