salt:hasText
| - Při současném podávání může docházet k interakci následujících léků:
Lithium – obecně se nesmí spolu s diuretiky podávat. Diuretika snižují renální clearance lithia s přídatným vysokým rizikem toxicity lithia. Před použitím přípravků obsahujících lithium si přečtěte příbalovou informaci daného léku.
Nesteroidní protizánětlivé léky – nesteroidní protizánětlivé léky, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2 (COX-2 inhibitory) mohou snižovat účinky antihypertenziv, včetně diuretických, natriuretických a antihypertenzních účinků diuretik.
U některých pacientů s oslabenou funkcí ledvin (např. starší pacienti nebo pacienti s deplecí objemu, včetně pacientů léčených diuretiky) léčených nesteroidními protizánětlivými léky, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy 2, může vést podávání antagonistů receptoru angiotensinu II nebo ACE inhibitorů k dalšímu zhoršení renálních funkcí, včetně možného selhání ledvin. Tyto účinky jsou obvykle reverzibilní. Proto je nutno tuto kombinaci pacientům s oslabenou funkcí ledvin podávat s opatrností.
Současné podávání nesteroidních protizánětlivých léků a kalium šetřících diuretik, včetně hydrochloridu amiloridu, může navodit hypokalémii, zejména u starších pacientů. Proto pokud se hydrochlorid amiloridu používá spolu s nesteroidními protizánětlivými léky, je nutno pečlivě sledovat hladiny draslíku v séru.
Amilorid HCl
Kromě těžkých a/nebo refrakterních případů hypokalémie se nesmí při podávání přípravku RHEFLUIN používat suplementace draslíku ve formě léku nebo stravy s vysokým obsahem draslíku, případně náhrad obsahujících soli draslíku.
RHEFLUIN se nesmí podávat současně s dalšími draslík šetřícími diuretiky.Riziko hyperkalémie se může zvýšit při současném podávání amiloridu HCl s inhibitorem angiotenzin konvertujícího enzymu, antagonistou receptorů pro angiotenzin II, cyklosporinem nebo takrolimem. Pokud je tedy kvůli prokázané hypokalémii indikováno současné podávání těchto léků, je třeba jich používat opatrně a často sledovat koncentrace draslíku v séru.
Vzhledem k účinku amiloridu na clearance digoxinu existuje možnost změněné odpovědi na digoxin.
Hydrochlorothiazid
Alkohol, barbituráty nebo narkotika – může dojít k potenciaci ortostatické hypotenze.
Antidiabetika (perorální léky a inzulín) – může být nutná úprava dávky antidiabetika.
Další antihypertenziva – přídatný účinek. Aby se snížila pravděpodobnost hypotenze po první dávce, je nutno 2 až 3 dny před zahájením terapie inhibitorem ACE vysadit terapii diuretiky.
Kortikosteroidy, ACTH – zintenzívněná deplece elektrolytů, zvláště hypokalémie.
Presorické aminy (např. adrenalin) – možnost snížené odpovědi na presorické aminy, ne však natolik, aby zabránila jejich použití.
Myorelaxancia, nedepolarizující (např. tubokurarin) – možnost zvýšené reaktivity na svalová relaxancia.
Digitalisové glykosidy – thiazidová diuretika mohou zvýšit toxicitu digitalisových glykosidů snižováním koncentrací draslíku v séru.
Perorální antikoagulancia – byla vyslovena domněnka, že thiazidy mohou antagonizovat účinek perorálních antikoagulancií
Pryskyřice cholestyramin a kolestipol – absorpce hydrochlorothiazidu je v přítomnosti pryskyřic s výměnou aniontů narušena. Jednotlivé dávky pryskyřic cholestyraminu nebo kolestipolu se vážou na hydrochlorothiazid a snižují jejich absorpci z gastrointestinálního traktu o 85 % (cholestyramin) a 43 % (kolestipol).
Lékové interakce, interakce s laboratorními testy – vzhledem k jejich účinkům na metabolismus vápníku mohou thiazidy interferovat s vyšetřením funkce příštitných tělísek (viz Zvláštní upozornění).
(cs)
|