salt:hasText
| - U pacientů léčených etoposidem v kombinaci s jinými protinádorovými léky, např. bleomycinem, cisplatinou, ifosfamidem a metotrexátem byla vzácně hlášena akutní leukémie, v některých případech s předcházející preleukemickou fází.
Poznámka: Do intravenózních roztoků etoposidu, připravených k užití, se nesmí přidávat žádné jiné léky.
Etoposid/vakcíny obsahující usmrcené viry
Vzhledem k tomu, že léčba etoposidem může tlumit normální obranné mechanizmy, může být protilátková odpověď na vakcínu snížena. Interval mezi vysazením léčby, způsobující imunosupresi, a obnovením pacientovy schopnosti odpovědět na vakcínu závisí na intenzitě a typu užitého imunosupresivního léku, na základním onemocnění a dalších faktorech. Odhaduje se, že může trvat od 3 měsíců do jednoho roku.
Etoposid/vakcíny obsahující živé viry
Protože normální obranné schopnosti mohou být v důsledku léčby etoposidem utlumeny, může souběžné podání vakcíny, obsahující živé viry, posílit replikaci virů vakcíny a zvýraznit jejich nežádoucí účinky a/nebo snížit pacientovu protilátkovou odpověď na vakcínu. Imunizaci těchto pacientů je možné provádět pouze s mimořádnou opatrností, po pečlivém hematologickém vyšetření a s vědomím a souhlasem lékaře, řídícího léčbu etoposidem. Interval mezi vysazením léčby, způsobující imunosupresi, a obnovou pacientovy schopnosti odpovědět na vakcínu závisí na intenzitě a typu užitého imunosupresi působícího léku, základním onemocnění a dalších faktorech. Odhaduje se, že může trvat od 3 měsíců do jednoho roku.
Pacientům s leukemií v remisi se vakcína se živými viry podává nejdříve za tři měsíce od poslední chemoterapie. U osob, které jsou v těsném kontaktu s pacientem, zejména rodinných příslušníků, je třeba posunout imunizaci perorální vakcínou s poliovirem.
(cs)
|