salt:hasText
| - Těhotenství
Technecium-99m (jako technecistan-(99mTc) sodný) prochází placentární bariérou.
Pokud je nezbytné aplikovat radioaktivní látku ženám v reprodukčním věku, je nutno vždy pátrat po možném těhotenství. Každá žena, které vynechala menstruace, je v tomto kontextu považována za těhotnou pokud se neprokáže opak. Kde trvá nejistota, radiační zátěž pacientky musí být minimalizována při zachování klinického přínosu vyšetření. Je nutno uvážit alternativní metodiky bez ionizujícího záření.
Aplikace radiofarmaka těhotným ženám způsobí i radiační zátěž plodu. Proto se nezbytná vyšetření provádějí v případě, že předpokládaný přínos vyšetření převáží možná rizika pro matku a plod.
Přímá aplikace 800 MBq technecistanu-(99mTc) sodného představuje radiační zátěž na dělohu ve výši 6,5 mGy. Při premedikaci pacientky blokující látkou představuje aplikace 800 MBq dávku pro dělohu 4,8 mGy. Aplikace 925 MBq erytrocytů značených techneciem-99m představuje dávku pro dělohu 3,6 mGy. Jako potenciálně rizikové pro plod jsou již považovány dávky okolo 0,5 mGy.
Kojení
Před aplikací kojícím ženám je nutné uvážit, zda je možné vyšetření odložit na dobu, kdy bude kojení ukončeno a zda je vzhledem k možnosti sekrece do mateřského mléka dané radiofarmakum vhodné. Je-li aplikace nezbytná, je nutné přerušit kojení nejméně na 12 hodin a mléko, které se v prsu vytvoří, je nutno odsát a znehodnotit. Kojení je možné obnovit za předpokladu, že úroveň v mléku nezpůsobí radiační zátěž dítěte větší než 1 mSv .
(cs)
|