salt:hasText
| - Určeno pro intravenózní podávání.
Pro intravenózní infuzi lze natrium-folinát před použitím zředit pomocí 0,9% roztoku chloridu sodného, Hartmannova roztoku nebo 5% roztoku glukosy. Další podrobnosti viz části 6.3 a 6.6.
Další alternativní cesty užití viz odstavec Antidotum antagonistů kyseliny folové (trimetrexat, trimetoprim a pyrimetamin).
Metoda „folinate rescue“ v methotrexátové terapii:
Protože dávkovací režim při použití metody „folinate rescue“ („folinátová záchrana“) velmi úzce závisí na dávkování a metodě podávání methotrexátu ve středních nebo vysokých dávkách, bude methotrexátový protokol určovat dávkovací režim pro metodu „folinate rescue“. Proto je nejlepší zjistit dávkování a metodu podání folinátu v použitém protokolu pro podávání methotrexátu ve středních nebo vysokých dávkách.
Pokud se v těchto protokolech hovoří o dávkování kalcium-folinátu, lze jej nahradit natrium-folinátem (VoriNa) při zachování stejných dávek folinátu.
Následující pokyny mohou sloužit jako ilustrace dávkovacích režimů používaných u dospělých, starších lidí a dětí:
Metodu „folinate rescue“ je vhodné provádět u pacientů s malabsorpčním syndromem nebo jinými gastrointestinálními poruchami (tam, kde není zajištěna enterální absorpce) s použitím parenterálního podání. Dávky nad 25-50 mg je vhodné podávat parenterálně vzhledem k saturovatelnosti enterální absorpce natrium-folinátu.
Metodu „folinate rescue“ je nezbytné použít tam, kde se methotrexát podává v dávkách překračujících 500 mg/m2 tělního povrchu a je vhodné zvážit její použití u dávek 100-500 mg/m2 tělního povrchu.
Dávkování a trvání podávání folinátu při „folinate rescue“ závisí především na typu podávání a dávkování methotrexátu, výskytu příznaků toxicity a individuální exkreční kapacitě pro methotrexát. Zpravidla je třeba podat první dávku natrium-folinátu 10-15 mg/m2 nejpozději za 18-30 hodin po zahájení methotrexátové infuze. Stejnou dávku je třeba podávat každých 6 hodin po dobu nejméně 72 hodin. Po několika parenterálních dávkách lze přejít na perorální léčbu.
Kromě podávání natrium-folinátu jsou nedílnou součástí léčebného postupu „folinate rescue“ opatření, která zajistí rychlé vyloučení methotrexátu (udržení vysoké diurézy a alkalizace moči). Je třeba monitorovat renální funkce pomocí denního měření sérového kreatininu.
24 až 30 hodin po zahájení infuze methotrexátu je třeba změřit reziduální hladinu methotrexátu. Dávkování natrium-folinátu je třeba upravit podle následující tabulky:
Reziduální hladina methotrexátu v krvi 48 hodin po začátku podávání methotrexátu:
Podávání dalšího natrium-folinátu každých 6 hodin po dobu 48 hodin až do doby, kdy budou hladiny methotrexátu nižší než 0,05 (mol/l:
0,01 až 1,5 (mol/l
10 až 15 mg/m2
1,5 až 5,0 (mol/l
30 mg/m2
( 5,0 (mol/l
60 až 100 mg/m2
V cytotoxické terapii v kombinaci s 5-fluorouracilem.
Používají se různé režimy a různá dávkování, aniž by bylo možné některé dávkování považovat za optimální.
Následující režimy byly používány u dospělých a starších pacientů v léčbě pokročilého nebo
metastatického kolorektálního karcinomu a jsou uvedeny jako příklad. O používání uvedených kombinací u dětí neexistují žádné údaje:
Čtrnáctidenní režim: folinát 200 mg/m2 ve formě intravenózní infuze po dobu dvou hodin, následované podáním bolusu 5-FU v dávce 400 mg/m2 a 22hodinovou infuzí 5-FU (600 mg/m2) po dobu 2 po sobě následujících dní, každé 2 týdny v den 1 a 2.
Týdenní režim: folinát 20 mg/m2, podaný ve formě bolusu v i.v. injekci, nebo 200-500 mg/m2 ve formě i.v. infuze, podávané po dobu 2 hodin, plus 500 mg/m2 5-fluorouracilu podaného jako i.v. injekční bolus uprostřed nebo na konci infuze folinátu.
Měsíční režim: folinát 20 mg/m2, podaný ve formě bolusu v i.v. injekci, nebo 200-500 mg/m2 ve formě i.v. infuze podávané po dobu 2 hodin, následované 425 nebo 370 mg/m2 5-fluorouracilu podávaného jako i.v. injekční bolus po dobu pěti po sobě následujících dní.
Při kombinované terapii s 5-fluorouracilem může být nezbytná úprava dávkování 5-fluorouracilu a může být nutná přestávka v léčbě v závislosti na pacientově stavu, klinické odpovědi a toxicitě, která limituje dávku, jak je uvedeno v informacích o produktu pro 5-fluorouracil. Snížení dávkování natrium-folinátu není potřebné.
Počet opakování cyklu závisí na rozhodnutí lékaře.
Antidotum antagonistů kyseliny folové (trimetrexát, trimethoprim a pyrimetamin):
Trimetrexátová toxicita:
Prevence: natrium-folinát by měl být v průběhu léčby trimetrexátem podáván každý den a rovněž by měl být podán za 72 hodin po poslední dávce trimetrexátu. Natrium-folinát lze podávat intravenózně v dávce 20 mg/m2 po dobu 5-10 minut každých 6 hodin až do celkové denní dávky 80 mg/m2, nebo per os ve čtyřech dávkách po 20 mg/m2, podávaných ve stejných časových intervalech. Denní dávky natrium-folinátu by měly být upraveny podle hematologické toxicity trimetrexátu.
Předávkování (ke kterému by mohlo dojít při dávkách trimetrexátu nad 90 mg/m2 bez současného podávání natrium-folinátu): po ukončení podávání trimetrexátu by měl být podáván natrium-folinát v dávce 40 mg/m2 i.v. každých 6 hodin po dobu 3 dnů.
Trimethoprimová toxicita:
Po ukončení podávání trimethoprimu by měl být podáván natrium-folinát v dávce 3-10 mg/den až do obnovy normálního krevního obrazu.
Pyrimetaminová toxicita:
Při podávání vysokých dávek pyrimetaminu nebo v případě dlouhodobé léčby nízkými dávkami by měl být současně podáván natrium-folinát v dávce 5-50 mg/den podle výsledků periferního krevního obrazu.
(cs)
|