salt:hasText
| - Nedoporučené kombinace
antagonisté kalcia, jako je verapamil a v menší míře diltiazem: současné podávání s bisoprololem může negativně ovlivnit kontraktilitu a atrioventikulární převod. Intravenózní podávání verapamilu pacientům léčeným beta-blokátory může vést k závažné hypotenzi a AV blokádě.
centrálně působící antihypertenziva (např. klonidin, methyldopa, moxonidin, rilmenidin): současné podávání může vést ke snížení srdeční frekvence a srdečního výdeje a k vazodilataci. Po náhlém vysazení může dojít ke zvýšení rizika „rebound hypertenze“
Kombinace, u nichž je nutná opatrnost:
antagonisté kalcia dihydropyridinového typu (např. nifedipin): společné užívání s bisoprololem může zvýšit riziko hypotenze. U pacientů se srdečním selháním nelze vyloučit zvýšení rizika dalšího zhoršení funkce komory jako pumpy.
antiarytmika třídy I (např. chinidin, disopyramid, lidokain, fenytoin, flekainid, propafenon): bisoprolol může zvýšit jejich účinek na dobu atrioventrikulárního převodu stejně jako jejich negativní inotropní účinek;
antiarytmika třídy III (např. amiodaron): bisoprolol zvyšuje jejich účinek na dobu atrioventrikulárního převodu;
parasympatomimetika: současné užívání může zvýšit dobu atrioventrikulárního převodu a riziko bradykardie;
topické beta-blokátory: mohou mít adtivní účinky;
inzulin a perorální antidiabetika. bisoprolol může zvyšovat jejich vliv na snížení hladiny cukru. Blokáda beta-adrenoreceptory může zakrývat příznaky hypoglykémie;
anestetika: paralení podání může oslabit reflexní tachykardii a zvýšit riziko hypotenze. Pro další informace o celkové anestézii viz bod 4.4.
digitálisové glykosidy: současné podávání může prodloužit dobu atrioventrikulárního převodu, a tím zvýšit riziko snížení tepové frekvence;
nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): mohou snižovat antihypertenzní účinek bisoprololu;
beta-sympatomimetika: kombinace s bisoprololem může snižovat účinek obou léků;
sympatomimetika aktivující jak beta- tak alfa- adrenoreceptory: kombinace s bisoprololem může vést ke zvýšení krevního tlaku. Tyto interakce jsou pravděpodobnější u neselektivních beta-blokátorů;
další antihypertenziva, tricyklická antidepresiva, barbituráty, fenothiazidy: současné podávání zvyšuje riziko hypotenze.
Kombinace, které je nutno brát v úvahu:
meflochin: existuje zvýšené riziko bradykardie;
inhibitory monoaminooxidázy (s výjimkou MAO-B inhibitorů): současné podávání zvyšuje hypotenzní účinek beta-blokátoru a zvyšuje riziko hypotenzní krize.
(cs)
|