salt:hasText
| - Uremické odpadní produkty jako močovina, kreatinin, kyselina močová, anorganický fosfát a elektrolyty jako sodík, draslík, vápník a hořčík jsou odstraňovány z těla do dialyzačního roztoku prolínáním a konvekcí.
Dialyzační glukosa použitá v CAPD/DPCA 18 jako osmotický prostředek, je pomalu absorbována za snižování difúzního gradientu mezi dialyzačním roztokem a mimobuněčnou tekutinou. Ultrafiltrace je maximální na začátku časového intervalu a dosahuje vrcholu přibližně po 2 až 3 hodinách. Později začíná absorpce s progresivním úbytkem ultrafiltrátu. Po 4 hodinách činí ultrafiltrát v průměru 100 ml při 1,5% roztoku glukosy, 400 ml při 2,3% , 800 ml při 4,25%. V průběhu šestihodinového časového intervalu je absorbováno 60 až 80% glukosy dialyzátu.
L-laktát používaný jako tlumivý roztok je po šestihodinovém intervalu takřka zcela absorbován. U pacientů s normální funkcí jater je L-laktát rychle metabolizován; to se projeví normálními hodnotami intermediálních metabolitů.
Hromadný přesun vápníku závisí na koncentraci glukosy v dialyzačním roztoku, na vypouštěném objemu, na množství ionizovaného vápníku v séru a na koncentraci vápníku v dialyzačním roztoku.
Čím vyšší je koncentrace glukosy, vypouštěný objem a koncentrace ionizovaného vápníku v séru, a zároveň čím nižší je koncentrace vápníku v dialyzačním roztoku, tím vyšší je přesun vápníku od pacienta do dialyzátu. Podle odhadu typická denní CAPD terapie se třemi vaky s obsahem1,5% glukosy a s jedním vakem s obsahem 4,25% glukosy odstraní za den 160 mg vápníku, což umožňuje podávání většího množství perorální léků s obsahem vápníku a vitamínu D bez rizika hyperkalcinémie.
(cs)
|