salt:hasText
| - Snášenlivost Mycobutinu v mnohonásobných lékových režimech byla posuzována v dlouhodobých studiích s denními dávkami do 600 mg u nemocných s nedostatečnou nebo sníženou imunitou trpících tuberkulózními i netuberkulózními mykobaktériovými infekcemi.
Ve studiích byl Mycobutin velmi často podáván jako součást mnohonásobných lékových režimů a není možné s jistotou stanovit příčinnou souvislost lék-účinek. Přerušení léčby bylo nutné jen v několika málo případech. Nejčastěji hlášené nežádoucí příhody se vztahovaly k zažívacímu traktu (nevolnost, zvracení, vzestup jaterních enzymů, žloutenka), krvi a lymfatickému systému (leukopenie, trombocytopenie, anémie) a muskuloskeletárnímu systému (artralgie, myalgie).
Horečka, vyrážka a vzácně i jiné projevy přecitlivělosti jako eozinofilie, bronchospasmus a šok, se mohou objevit jak bylo pozorováno u jiných antibiotik. Bylo hlášeno omezené množství případů zbarvení kůže.
Byla též hlášena mírná až závažná, reverzibilní uveitida. Riziko je velmi nízké pokud je Mycobutin užit v dávce 300 mg jako monoterapie v prevenci MAC, roste však, pokud je Mycobutin užit ve vyšších dávkách v kombinaci s klarithromycinem pro léčbu MAC (viz bod 4.4). Případná role flukonazolu (a podobných látek) ve zvýšení rizika uveitidy nebyla dosud stanovena. Uveitida nebyla hlášena u pacientů léčených Mycobutinem (150-600 mg denně) v kombinaci s jinými léky při léčbě plicní tuberkulózy.
Korneální depozity byly pozorovány během rutinního oftalmologického sledování některých dětských HIV-pozitivních pacientů, kteří dostávali Mycobutin jako součást mnohonásobného léčebného režimu při prevenci MAC. Jednalo se o drobné, téměř transparentní, asymptomatické periferní nebo centrální korneální depozity, které neovlivňovaly zrak.
(cs)
|