Use of exhaled condensate as a source of a variety of markers and mediators is based on the hypothesis that aerosol partickles exhaled in human breath reflect the composition of the bronchoalveolar extracellular lining fluid. Biomarkers and mediators such as leukotrienes, nitrites/nitrates, nitrotyrosine ets. reflect the changes caused by oxidative damage and iflammation, and may be therefore valuable in monitoring of airway inflammation in patients with bronchial asthma. The aim of this project is to assess the value of the breath condensate analysis as a noninvasive method in establishing the diagnosis of bronchial asthma and monitoring the level of achieved asthma control in children. (en)
Prevalence průduškového astmatu ve světě stoupá a manifestace onemocnění se posunuje stále do mladších věkových skupin. Průduškové astma (PA) je chronický alergický zánět sliznice průdušek (ZDC), který vyvolává variabilní dýchací potíže. Invazivní metody vyšetření ZDC (bronchoalveolární laváž, biopsie průduškové sliznice) jsou nevhodné pro opakované vyšetřování aktivity ZDC v praxi a z etického hlediska problematické u dětí. Proto se v současnosti hledají nové neinvazivní metody. Projekt je zaměřen na stanovení biochemických ukazatelů a mediátorů zánětu (BUMZ) (leukotrieny, dusitany/dusičnany, Nitrotyrozin, peroxid vodíku) v kondenzátu vydechovaného vzduchu (KVV). Hlavním cílem projektu je validace metody vyšetření KVV, posouzení její citlivosti a specifičnosti při monitorování zánětu u nemocných s astmatem a srovnání s používanými metodami. (cs)
Biomarkers of airways inflammation in the breath condensate of children with asthma as a new noninvasive method of the asthma monitoring. (en)
Biochemické markery zánětu ve vydechovaném vzduchu u dětských astmatiků jako nová metoda sledování kontroly astmatu a prostředek pro optimalizaci farmakoterapie. (cs)